Водохресний святвечір: традиції і обряди

Водохресний святвечір: традиції і обряди
Напередодні церковного свята Хрещення Господнього відзначається Навечір`я Хрещення, який має ще другу, народну, назву - Водохресний святвечір. Сьогодні його святкування стає все популярнішим. Що значить це свято? І як правильно, в згоді з традиціями християнства і звичаями предків, а, разом, з натхненням і з користю провести Водохресний святвечір?

З історії свята

У давнину свято Хрещення Господа Ісуса Христа був з`єднаний зі святом Різдва Христового. З цієї причини збереглося багато схожості в обрядах і змісті двох цих свят. Зокрема, той же Водохресний святвечір, Водохресне Навечір`я (або вечір) «дублює» святвечір або Навечір`я Різдва. Водохресний святвечір треба сприймати як переддень власне свята Хрещення Господня.

Духовний сенс свята та обряди.

Основний зміст Навечір`я Хрещення складається, звичайно ж, в пості, встановленому в цей день. За благочестивою традицією в цей день нічого не їдять до закінчення вечірнього богослужіння в храмах і до появи першої зірки. Тут знову проглядається паралель з Різдвом, де такий звичай дотримується в пам`ять про Віфлеємську зірку, що привела мудреців до дитини Ісуса.

Причому не варто бачити в цьому якийсь механічне перенесення звичаїв з одного святкування на інше. Справа в тому, що саме єдність Хрещення і Різдва спочатку, в стародавньому християнстві, мало місце через те, що обидва ці події були сприйняті як Богоявлення (загальновідомо, це слово служить другим назвою свята Хрещення).

І дійсно, християнська традиція осмислює ці дві події - Різдво і Хрещення - як виявлення божественного, містичного, позамежного і в житті Христа, і в житті кожного християнина, що народжується в світ і удостоюється Таїнства хрещення, і більш того - в житті взагалі будь-яку людину. Адже поява будь-якого людського істоти, з точки зору християнства, є незрозуміле в своїй глибині диво і велике торжество. Таким же чудом є і все життя людини, особливо в її переломні моменти. До таких моментів, на думку багатьох християнських мудреців і наставників, як раз відноситься Хрещення Ісуса, який через ритуал занурення у води Йордану, зміг понад знайти одкровення про свою долю, про свій життєвий покликання.


Сенс же Водохресного святвечора потрібно бачити в тому, щоб православно віруюча людина міг посильним постом, особливої особистої та храмової молитвою, а також роздумами над біблійними оповідями підготуватися до свята, присвяченому Хрещенню Ісуса Христа. Крім того, в пості цього дня є і функціональне призначення - відокремити святочні гуляння (вони тривають з 7 по 17 січня) від чергового самостійного церковного свята, відкрити новий цикл церковних ритуалів і духовних переживань.

Звичаї і традиції свята

Що стосується назви «святвечір», то воно походить від слова «сочиво». Так називається обрядове блюдо (інша назва «кутя»), яке тільки одне і вживається в цей день. Готується сочиво з варених круп (зазвичай береться рис або проросла пшениця), змішаних з медом, маком, горіхами, різними сухофруктами. Ця страва - символ духовної солодощі і насолоди.

За традицією, дотримуватися з давніх-давен і до нині, віруючі у Водохресний святвечір йдуть на вечірнє богослужіння, нічого не вживаючи перед цим. Робиться це з тією метою, щоб долучитися після служби святої води (церковною мовою вона називається ще Великої агіасми, тобто великою святинею), яку якраз і освячують перший раз в новому році в кінці церковної служби святвечора. Цією води для повсякденного споживання багато віруючих набирають в пляшки і банки собі додому.

Власне до Водохресному святвечір відноситься і ритуал водохресних купань в ополонці. У ніч на Водохреще, тобто в водохресне Навечір`я, особливо ревнують про звичаї глибокої рідної старовини купаються в освячених водоймах і купальнях. існує давнє народне повір`я, що купання в цю ніч оновлює душу і надає їй сили для здійснення подальшого життєвого шляху.

У деяких місцевостях (південні області Росії, східна Україна) в Навечір`я Хрещення ходять, як у святки, по домівках, співають, вітають господарів, за що отримують від останніх подарунки. Цей звичай звані щедрування, від чого Водохресний святвечір має ще назву - Щедрий вечір, або Водохресний коляда.

Внимание, только СЕГОДНЯ!

ІНШЕ

Обов'язки хрещеної матері фото

Обов'язки хрещеної матері

Велика честь виступити в якості хрещеної матері. Хтось вибрав вас, щоб ви зіграли одну з важливих ролей у житті дитини.…

Традиції зустрічі різдва фото

Традиції зустрічі різдва

Православна церква Різдво Христове святкує за новим стилем в ніч з 6 на 7 січня, католицька - 25 грудня. Його можна…

Різдвяні свята за кордоном фото

Різдвяні свята за кордоном

За кордоном святкують в основному католицьке Різдво. Через різницю в календарях воно настає на 2 тижні раніше…

Вірші з хрещенням 2016 фото

Вірші з хрещенням 2016

Зверніть увагу саме на цю добірку, адже тут проектом Babyportal зібрані тільки оригінальні твори віршів для Хрещення…

Хрещення в 2016 році фото

Хрещення в 2016 році

Щорічно 19 січня відзначають велике свято Хрещення всі православні. Також його ще називають Богоявлення. Якщо ви…

Різдво 2016 фото

Різдво 2016

Свято Христового народження православні традиційно відзначають починаючи з 6 січня. Одними з перших про народження…

» » Водохресний святвечір: традиції і обряди